Březen – měsíc čtenářů 2018

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje celostátní akci

BŘEZEN – měsíc čtenářů

Knihovna města Olomouce se připojuje k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna si bude své čtenáře, ale i všechny ostatní návštěvníky celý měsíc hýčkat – rozmanité akce v ústřední budově i na pobočkách lze nalézt na www.kmol.cz nebo na Facebooku.

Letos knihovna ocení svého nejmladšího čtenáře – dítě do 6 let s platnou průkazkou, které pravidelně s rodiči či sourozenci navštěvuje knihovnu, společně si čtou či si o knihách povídají.

Krok, Listy, Aluze, Dobrý rub, Herberk, Helena v krabici…

Setkání s  poměrně pestrým repertoárem periodik, která pojednávají o kultuře a potažmo literatuře a vycházejí v Olomouci, nás čeká ve čtvrtek 1. března 2018 v 16 hodin v budově na náměstí Republiky. Ve spolupráci s neziskovou společností EuForAll přiblíží jejich obsah, historii i osobnosti s nimi spjaté Mgr. Petra Kožušníková.

Není problém dát starým knihám nový účel – vyrobit z nich originální dekorace, a to na pobočce Brněnská v úterý 6. března a ve čtvrtek 8. března 2018 od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin.

Ve čtvrtek 8. března 2018 od 15 do 16 hod připravilo oddělení pro děti a mládež na náměstí Republiky pro rodiče či prarodiče s dětmi od 5 do 10 let čtenářskou dílnu. V době jarních prázdnin se začteme spolu s dětmi do nových knih z nabídky naší knihovny. Prozkoušíme i znalosti pohádek. Prosíme o telefonické přihlášení na čísle 585 545 126.

V rámci Týdne trénování paměti čeká návštěvníky v pondělí 12. března 2018 v 16 hodin v budově na náměstí Republiky interaktivní přednáška se členem České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Mgr. Martinem Králem. Bude se zabývat pamětí, konkrétně tím, jak funguje a jak ji lze elegantně posilovat a formovat.

Přijďte si zahrát společně s ostatními čtenáři knihovny do budovy na náměstí Republiky v úterý 13. března 2018 od 15 do 17 hodin. Závodíme se hrou Trackmania Nations Forever. Rezervovat místo si můžete v oddělení pro dospělé čtenáře, pokud nemáte čtenářský průkaz, zaregistrujte se. Další informace na Facebooku a webu.

Ve čtvrtek 15. března 2018 od 14:30 do 17:30 hodin se v budově na náměstí Republiky mohou dospělí čtenáři pustit do výroby veselých dekorací (např. origami ptáčků), kterými si mohou oživit velikonoční stůl, vázu v chodbě nebo si větvičky zavěsit libovolně po místnosti. Zdatnější se vrhnou na výrobu jarních či velikonočních přání technikami scrapbookingu.

Vzpomínky na seřadiště v tělocvičně školy v Hálkově ulici v létě 1942. Odjezd čtyř transportů do Terezína. S těmito příběhy přichází místopředseda Židovské obce Olomouc PhDr. Tomáš Hrbek ve čtvrtek 15. března 2018 v 16:30 hodin na pobočku Jungmannova.

Vytvořit si vlastní ex libris mohou přihlášené děti (585 545 126) pod vedením zkušené lektory v pátek 16. března 2018 od 16 do 17:30 hodin v oddělení pro děti a mládež na náměstí Republiky. Akce probíhá ve spolupráci s Divadlem na cucky.

Na knihovnickou židli pro hosta tentokrát usedne autor tradičních malovaných papírových betlémů a známý tvůrce obecních znaků pan František Gračka. Na pobočce Brněnská bude v úterý 20. března 2018 v 17 hodin vzpomínat na začátky, ale i současnost své výtvarné činnosti. Beseda bude doplněna bohatými obrazovými ukázkami.

Klub deskových her zve nejen své členy (ti mají přednost), ale všechny fanoušky bez ohledu na věk, v úterý 20. března 2018 od 17 do 19 hodin do budovy na náměstí Republiky na Krycí jména, Temná znamení, Trans Amerika, Scotland yard, Istanbul a další. Můžete si přinést i vlastní hry a změřit síly s ostatními.

Podpora čtení již od narození je hlavním cílem celostátní kampaně „S knížkou do života“ (BOOK start). Obdobné aktivity jsou úspěšné zejména v severských zemích a již dnes přinášejí výsledky. Knihovna díky spolupráci s komisí pro občanské záležitosti nabídne při slavnostním aktu vítání občánků dětem narozeným v roce 2018 malé leporelo s „prvními“ říkankami, ilustrovanou brožurku s radami jak rozvíjet čtenářské návyky, doporučí knihy pro nejmenší a miminka obdrží průkazku do knihovny. Knihovna bude připravovat pravidelná setkání aktivních rodičů s batolaty – například ve středu 21. března 2018 v 10 hodin v dětském oddělení na náměstí Republiky.

Nenechte si ujít ve čtvrtek 22. března 2018 od 17 hodin v budově na náměstí Republiky již druhé setkání se šumperským cestovatelem Radomírem Čížkem, který strávil měsíc na kole po Gruzii. Cílem jeho cesty, během níž našlapal cca 2300 km, bylo zdolat její nejvyšší horská sedla a nahlédnout do každodenního života obyčejných lidí žijících v nejodlehlejších oblastech této překrásné země, kam vedou pouze špatné a ještě horší cesty.

Zábavnou přednášku pro děti i jejich rodiče připravila ve čtvrtek 22. března 2018 v 16:30 hodinpobočka Brněnská. Pak už je z koupelny nikdo nedostane.

Úžasná noc z pátku 23. března na sobotu 24. března 2018 – nocování v knihovně podporující čtení a čtenářské dovednosti, spojené se soutěží a odhalující noční tajemství budov, ve kterých bydlí knihy, čeká na mladé čtenáře již tradičně v dětském oddělení na náměstí Republiky, na pobočce Brněnská a na pobočce Jungmannova. Letos se necháme inspirovat Josefem Čapkem a jeho knihou Povídání o pejskovi a kočičce. Čtenáři od 8 do 12 let se mohou hlásit u svých knihovnic.

Pro šikovné děti, které se doma o velikonočních prázdninách nechtějí nudit, nabízí ve čtvrtek 29. března 2018 od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin pobočka Brněnská možnost vyrobit si velikonoční kuřátko nebo zajíčka.

Ještě do konce března 2018 knihovna hostí velkolepou výstavu, která umožní nahlédnutí do širých plání a savan, do hlubokých pralesů a džunglí, na cesty po nebezpečných řekách, na výstupy do hor a pohoří či na vstupy do romantických i pošetilých událostí lidských životů. Nádherné ilustrace pana Buriana nabízejí prostory na náměstí Republiky a na pobočkách Jungmannova a Brněnská.

Kdy: -

Kde:

Co: Výstava, Zábava, Beseda, Výtvarná dílna