Lenka Horňáková-Civade – Grófka

22. března 2019 17:00

Srdečně Vás zveme na literární setkání s českou spisovatelkou, novinářkou a malířkou, žijící od roku 1998 trvale ve Francii. Autorka představí svou nejnovější knihu „Grófka“ (Argo, 2018).

Lenka Horňáková-Civade (1971) se narodila a vyrůstala v Prostějově, v Praze vystudovala VŠE, začala se studiem na FFU a na pařížské Sorbonně vystudovala výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně. S vlastí i rodným jazykem zůstala ve spojení. Česky vyšly knihy Provence jako sen (NLN 2010, Argo 2017), Lanýže (NLN 2011, Argo 2018) a Pohlednice z kavárny (NLN 2015). Každá z nich jiným literárním jazykem odráží autorčino vnímání (jiho)francouzské reality. Titul Prioritaire. Praha–Paříž (NLN 2013, spoluautorka Anne Delaflotte Mehdevi, druhé vydání se připravuje) představuje pohled dvou žen-cizinek, z nichž každá žije v rodné zemi té druhé.

Zásadní změnou je román Marie a Magdalény (Giboulées de soleil, 2016, Argo 2017), který je napsán francouzsky (česky kniha vyšla v jejím vlastním překladu). Děj knihy se odehrává na moravském venkově druhé poloviny 20. století. O tom, že i svým druhým, i když ne mateřským jazykem, vládne autorka bravurně, svědčí fakt, že byl román oceněn Prix Renaudot des Lycéens a několika dalšími francouzskými literárními cenami.

Východní nádraží v Paříži, z něhož odjíždí vlak do Prahy, bez Any. Dvě země, dva jazyky, dvě kultury a různé osudy, které spojuje exil. Co to znamená řídit svůj osud a je to vůbec možné? Grófka a Ana, dvě strany jedné mince a hlavní postavy románu, hledají, jaký je vztah člověka ke svobodě a jeho místo na Zemi.

Kdy: -

Kde:

Co: Beseda