Březen měsíc čtenářů 2020

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje 11. ročník celostátní akce

BŘEZEN – měsíc čtenářů

Knihovna města Olomouce se připojuje k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna si bude všechny své návštěvníky celý měsíc hýčkat – rozmanité akce v ústřední budově i na pobočkách lze nalézt na www.kmol.cz nebo na Facebooku knihovny. V roce významného výročí J. A. Komenského také vyhlásí a ocení nejlepšího čtenáře – spolupracujícího učitele/ku. 


Regionální koordinátorka organizace Dobrá rodina o.p.s. Vendula Kaprálová přichází s tématem pěstounské péče v 17 hodin v budově na náměstí Republiky. Vysvětlí, jak je možno stát se pěstounem, jaké jsou rozdíly ve výchově biologických dětí a dětí v pěstounské péči, a zodpoví všechny dotazy.


S Lenkou Hrabalovou pronikneme v 17 hodin na pobočce Neředín do dědictví starého světa, jeho úžasných kultur, ale i krutého otrokářského systému na severu Afriky, který dodnes ovlivňuje dění nejen v celé této oblasti, ale zprostředkovaně i na celém světě. 


Díky společnosti EuForAll, o.s. pokračují v budově na náměstí Republiky v 16 hodin přednášky JUDr. Jarmily Podivínské. Tentokrát si představíme Zákon dvanácti desek, nejstarší ustanovení římského práva z poloviny 5. století př. n. l.


Dárek pro maminku, babičku, sestřičku či kamarádku k Mezinárodnímu dni žen si mohou děti vyrobit na pobočce Brněnská mezi 13 a 18 hodinou.


Od Ivy Matyášové se v 17 hodin v budově na náměstí Republiky dozvíme, jak nám metoda Feng Shui pomůže vytvořit z domova i pracoviště harmonické místo podporující zdraví a úspěchy.


Celostátní projekt S knížkou do života věnovaný podpoře čtenářství dětí již od narození pokračuje setkáním rodičů či prarodičů s těmi úplně malými dětmi ve středu od 10 hodin na pobočce Brněnská. Součástí bude i bazárek, kam můžete přinést dětské oblečení pro věk 0 – 5 let.


Pro středně pokročilé a pokročilé zahajujeme v 17 hodin v budově na náměstí Republiky pravidelná konverzační setkávání s rodilými Američany. Po krátké prezentaci příběhu legendárního hrdiny Basse Reevese se jeho pohnutý osud a historie tohoto období stane námětem následné konverzace.


Ing. Petr Kozel představí v 17 hodin na pobočce Jungmannova kvetoucí ostrov, jeho vlídné obyvatele, zajímavosti z historie i současnosti ostrova, hlavního města Funchalu a dalších sídel.  


Klub se sejde od 15 do 18 hodin v budově na náměstí Republiky.


Zábavné odpoledne jako připomínku výročí J. A. Komenského připravilo oddělení pro děti a mládež v budově na náměstí Republiky od 12 do 17 hodin.


Jak paměť funguje, jak ji lze pomocí mnoha cvičení aktivně posilovat a tak si udržet jasnou mysl i v pokročilém věku vysvětlí člen České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Martin Král na pobočce Jungmannova v 16 hodin.


Do klubovny budovy na náměstí Republiky mohou přijít všichni, kteří si chtějí porovnat své znalosti, hbitost a rychlý úsudek s ostatními. Užijí si zábavu s dalšími chytráky nebo využijí vlastního těla při studiové střílečce The Shoot či sadě sportů Sports Champions.


Zájemce o záhady zveme na přednášku Toničky Plíškové, historičky, nezávislé badatelky a autorky několika knih o kruzích v obilí v 17 hodin na pobočku Brněnská.


Všichni zapálení hráči jsou zváni od 16 do 18 hodin do budovy na náměstí Republiky na spoustu zábavy, soubojů a odměn pro vítěze.


Nocování v knihovněpodporující čtení a čtenářské dovednosti,spojené se soutěží a odhalující noční tajemství budov, ve kterých bydlí knihy, čeká na mladé čtenáře již tradičně v dětském oddělení na náměstí Republiky a na pobočkách Brněnská a Jungmannova. Čtenáři od 9 do 12 let se mohou hlásit u svých knihovnic.


Již druhé zábavné odpoledne jako připomínka výročí J. A. Komenského čeká děti v  oddělení pro děti a mládež v budově na náměstí Republiky od 12 do 17 hodin.


  • VÝSTAVY

Rozpor – výstava obrazů dvou studentek ze Střední školy designu a módy zaujme kombinovanými technikami malby na pobočce Brněnská. Bude zahájena vernisáží v úterý 3. 3. v 17:30 a potrvá až do května. Na pobočce stále pokračuje i výstava Panenky našich maminek.


Budovu na náměstí Republiky do 31. března 2020 oživují snímky krajin, zejména v podobě panoramatických fotografií, autora střední Moravy Petra Fialy. Jeho oblíbenou krajinou jsou blízké Jeseníky, ale příležitostně nepohrdne ani focením architektury, lidí či zvířat.


Pobočka Jungmannova zpřístupní až do konce dubna 2020 hrací plány a stolové hry v podobě obrazů od nejstarších časů po současnost. K dispozici budou také hrací stolky.  Moto: „Je to jednoduché jako dětský mlýnek“.


Kdy: 2. března 2020 08:00 - 31. března 2020 18:00

Kde: Hlavní budova, Pobočky knihovny

Co: pro děti, výstava, zábava, beseda, výtvarná dílna, vzdělávání