ECSM 2013: Online bezpečnost vyžaduje i vaši účast

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti Saferinternet.cz ENISA NBU

Řešení kybernetické bezpečnosti patří k důležitým tématům dnešního světa, což názorně ukázaly i v ČR DDoS útoky na infrastrukturu na jaře 2013. Je zřejmé, že šíření osvěty a povědomí o bezpečném online chování je nedílnou součástí zvyšování bezpečnosti v kyberprostoru.

Aktivity v rámci kampaně ECSM 2013 koordinované Evropskou agenturou síťovou a informační bezpečnost (ENISA) a DG CONNECT Evropské komise proběhly v sedmadvaceti evropských zemích. Kampaně se účastnilo více než čtyřicet partnerů z veřejného i soukromého sektoru – mezi nimi například mezinárodní a evropské organizace a profesionální informační a komunikační asociace jako např. EUROPOL/EC3, Evropský hospodářský a sociální výbor (EESC), informační síť EC Europe Direct, ISACA, ISSA, SANS, nadace ECDL, Evropský rok občanů 2013 a SDA (Friends of Europe & Debating Europe).

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2013, který napříč Evropu spojovalo společné heslo: "Online bezpečnost vyžaduje i vaši účast" si kladl za cíl přinést do povědomí uživatelů internetu povědomí, že bezpečnější prostředí online je sdílenou zodpovědností. Aktivity zahrnuly rádiové a televizní programy, talk show, přednášky, odborné semináře, konference, online hry a videa, veletrhy, mediální a outdoorové kampaně atd.

V České republice ECSM 2013 proběhl pod záštitou Mgr. Vladimíra Rohela, ředitele Národního centra kybernetické bezpečnosti (Národní bezpečnostní úřad) a byl opět realizován Národním centrem bezpečnějšího internetu. Prostřednictvím série akcí a iniciativ v rámci ECSM 2013 v České republice, do kterých byli zapojeni partneři ze státního i soukromého i neziskového sektoru, došlo jednak k prohloubení komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými subjekty, tak k navázání spolupráce s dalšími organizacemi. Další aktivity pak přispěly ke zvýšení uvědomělého chování české veřejnosti v online světě a rozšíření informací, jak je možné problémům v kyberprostoru předcházet, jak je řešit, a kam je možné se v případě potřeby obrátit.

Výkonný ředitel agentury ENISA, prof. Udo Helmbrecht při zahájení ECSM 2013 sdělil: „ENISA je zprostředkovatelem znalostí na poli kybernetické bezpečnosti. Kampaň Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti umožňuje sdílet zkušenosti a nejlepší praxi, což povede ke zlepšení výsledků všech subjektů působících v této oblasti. Jedná se i o vaši bezpečnost a vaše zájmy; online bezpečnost vyžaduje i vaši aktivní účast.

A k tomu dodává: „Nacházíme se v době, kdy se význam kybernetické bezpečnosti zvyšuje – jak pro společnost, tak pro ekonomiku. Výzvou je proto udržet krok v rozvoji dovedností a znalostí občanů i malých a středních podniků a zvýšit důvěru ve veřejné a soukromé IT služby používané v každodenním životě.

Akce realizované v rámci ECSM v ČR:


1. Neformální setkání s novináři k zahájení ECSM

Datum konání: 1. října 2013 od 10h do 12h
Místo konání: Cafe Galerie Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8. patro

Na neformálním briefingu se za přítomnosti specializovaných novinářů sešli zástupci subjektů, jichž se dotýká problematika kybernetické bezpečnosti a bezpečného chování v online. Účelem setkání bylo zejména informování o zahájení kampaně "Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2013", která probíhala v průběhu měsíce října 2013. Mottem této kampaně bylo: „Online bezpečnost vyžaduje i vaši účast“. Na toto téma promluvili nejen zástupci NCBI, jimiž je kampaň v rámci ČR koordinována, ale také nejzkušenější čeští odborníci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Zúčastnil se například Mgr. Vladimír Rohel, ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti (vládní CERT České republiky pro státní instituce a kritickou infrastrukturu), který pohovořil o úkolech nově vytvářeného centra a také o aktuálním Zákoně o kybernetické bezpečnosti a Ing. Andrea Kropáčová z národního týmu CSIRT.CZ pro soukromou a akademickou sféru, která se zaměřila především a analýzu DDoS útků z března 2013. Neformální briefing se setkal se zaslouženou pozorností zejména ze strany odborných novinářů. Více o průběhu briefingu se můžete dozvědět zde.

2. Odborný seminář pro neziskové organizace – provozovatele krizových, asistenčních a poradenských linek: "KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST A HROZBY PRO NEZISKOVÉ ORGANIZACE"

(v rámci odborné konference „KYBERPSYCHO“ Bezpečně online – prevence, řešení a právní souvislosti elektronického násilí)
Datum konání: 16. října 2013 od 14:30h do 16h

Místo konání: v prostorách Magistrátu hlavního města Praha, Mariánské náměstí 2, Praha 1.

Seminář se zaměřil na problematiku síťové bezpečnosti a možnosti eliminace a řešení potenciálních kybernetických rizik pro provozovatele internetových krizových, asistenčních a poradenských linek a chatovacích služeb. Po vzájemné prezentaci subjektů a jejich zkušenostech s provozem linky promluvili zástupci Národního centra bezpečnějšího internetu, Národního bezpečnostního úřadu, vládního CERTu pro státní instituce a kritickou infrastrukturu, a zástupci národního týmu CERT (CSIRT) pro soukromou a akademickou sféru. V druhé části semináře byla nastolena diskuse, při které byly podrobněji rozebrány možnosti eliminace bezpečnostních rizik spojených s provozováním internetových krizových, asistenčních a poradenských linek a chatů. Na konkrétních příkladech z praxe přítomných provozovatelů linek bylo ukázáno, jak co nejefektivněji postupovat v případě kybernetických incidentů. Akce byla též zaměřena na předání kontaktů a navázání širší spolupráce mezi jednotlivými subjekty.
Více o průběhu briefingu se můžete dozvědět zde.

3. Mediální a outdoorová kampaň

Datum konání: v průběhu celého měsíce října
Místo konání: celá ČR, outdoor kampaň: Kraj Vysočina

Webové stránky projektu: http://cybersecuritymonth.eu

Pro více informací kontaktujte Šárku Soudkovou, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Celoevropský report o průběhu ECSM 2013 organizace ENISA je k dispozici ke stažení zde:


Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc leden 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd