Dětská kniha „Hustej INTERNET“ - o nástrahách na internetu, s nadhledem a rozhledem!

 

Text: Lenka Eckertová

Ilustrace: Lucie Seifertová

Vydavatel: Nakladatelství Petr Prchal

Záštita: Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI)

Předpokládaný termín vydání: začátek února 2014, u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2014

Náklad: 5000 výtisků

Doporučená prodejní cena: 199 Kč

Možnost objednání knihy: http://nakladatelstviprchal.cz/objednavka-knih/

 

Záměrem knihy je poučit děti o online rizicích, prevenci a řešení problémů zábavnou formou. Kniha je určena především pro cílovou skupinu dětí, zhruba ve věku 4. – 6. třídy ZŠ (s přesahem níž i výš), ale též pro jejich rodiče a pečující dospělé: učitele, družináře, knihovníky apod. Obsah vychází ze zkušeností, které Lenka Eckertová sbírá při svém působení v Národním centru bezpečnějšího internetu i jako matka dvou dětí.

Obsah knihy:

 

Text s příhodami ze života – doplněný vysvětlivkami pro méně zkušené uživatele internetu, a velké množství vtipných ilustrací provází děti nástrahami kyberprostoru. Těžištěm je znázornění situací, do nichž se dnešní děti skutečně dostávají a jsou nuceny je řešit – ať již s pomocí dospělých, anebo samy. Řeč je např. o kyberšikaně (šikana s využitím moderních komunikačních technologií), kybergroomingu (lákání na schůzku), hrách a závislosti, škodlivém softwaru, reklamě a nákupech, bezpečném využívání sociálních sítí (vysoké procento uživatelů Facebooku tvoří děti pod hranicí 13 let) atd. Hlavní postavou knihy je desetiletý Michal, který popisuje dění kolem své rodiny. Dětským způsobem komentuje absurdní situace a problémy, s nimiž se setkává na internetu i v reálném světě – ve vztahu k moderním technologiím. Odlehčené pasáže jsou střídány vážnějšími „rámečky“, v nichž situace vysvětlujeme a radíme dětem i „jejich“ dospělým, jak se s nimi vypořádat.

 

Ukázky ilustrací z obsahu knihy:

 

Autorky:

 

·       Lenka Eckertová

Studovala obory Jazyková a literární kultura, na Univerzitě Hradec Králové, a posléze Sociální a mediální komunikace. Od roku 1996 působí v oblasti obsahu, marketingu a komunikace na internetu. Počínaje zaměstnáním v průkopnických internetových společnostech Capitol Internet Publisher a M.I.A. se zabývala využitím moderních technologií v každodenní praxi. V současnosti se věnuje tématu online rizik a jeho zprostředkování veřejnosti v Národním centru bezpečnějšího internetu. Pravidelně vystupuje v médiích. V únoru 2013 vydala populárně naučnou publikaci Bezpečnost dětí na Internetu, v nakladatelství Computer Press (Albatros Media a.s.), jejím spoluautorem je publicista Daniel Dočekal.

 

         

 

·       Lucie Seifertová

Studovala na Hollarově střední odborné škole výtvarné a posléze AVU, v atelieru malby u prof. Sopka. Působila jako grafička a výtvarná redaktorka v několika časopisech. Věnuje se ilustrování knih (např. Populární hudba ve škole – učebnice, Jan Prchal, 1998) a vlastní tvorbě (mj. Tajemná Praha, od r. 2005 nakladatelství Jan Prchal). Její nejznámější autorskou knihou jsou Dějiny udatného českého národa. Kniha získala cenu Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatou stuhu za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a cenu Zlatá pečať za nejlepší polygrafický počin za rok 2003. Na jejím základě vznikl stejnojmenný animovaný televizní seriál (111 dílů, www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865-dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/dily). Lucie Seifertová také od roku 2001 pravidelně přispívá na stránky Českého rozhlasu (www.rozhlas.cz/děti).

 

          

 

Záštita: Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI)

Je neziskové nevládní sdružení, jehož cílem je zvyšovat povědomí o možných hrozbách online komunikace, propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu, pomáhat v nesnázích zejména mladým uživatelům internetu a bránit šíření materiálů se zneužívanými dětmi (dětské pornografie) na internetu. NCBI se snaží poukazovat na škodlivý obsah a projevy nevhodného, rizikového chování v online prostředí a také poradit, jak se takovým případům vyhnout. Je realizátorem několika českých i mezinárodních vzdělávacích a osvětových projektů.

 

 

Stáhněte si plakát knihy zde.

 

Den bezpečnějšího internetu 2014

Celosvětová kampaň organizovaná sítí osvětových center INSAFE http://www.saferinternet.org/ na podporu bezpečného užívání internetu. V roce 2014 připadne Den bezpečnějšího internetu na 11. února. Jeho hlavní téma tentokrát míří k tvorbě a obsahu internetových stránek a zároveň k projevům uživatelů v prostředí online. Bude jej provázet heslo „Vytvořme společně lepší internet…“ – myšlenka vytvoření lepšího internetu pro děti. Záleží především na nás, jak budeme k moderním technologiím přistupovat. Jestli je, společně s dětmi, využijeme k našemu prospěchu…

 

 

Partneři a podporující společnosti:

 

Národní centrum bezpečnějšího internetu Sdružení linka bezpečí Microsoft ČR Eset Radiožurnál – Český rozhlas Lewis PR Nakladatelství Petr Prchal

 

Věříme ve vzdělávání s nadhledem a rozhledem!

 

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (hust_internet_plakat.pdf)Plakát knihy "Hustej INTERNET"[ ]3335 kB
Stáhnout tento soubor (Titul Hustej internet.pdf)Titul Hustej internet.pdf[Titulní strana]269 kB

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc leden 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!