Praha 7 bezpečně online 2014 pokračuje!

 

I v roce 2014 usilujeme o internetovou bezpečnost dětí Prahy 7.

Srdečně zveme školy, děti, odborníky i rodiče k účasti.

Městská část Praha 7 a Národní centrum bezpečnějšího internetu realizují v roce 2014 již druhý ročník vzdělávacího a osvětového projektu v oblasti prevence elektronického násilí a kriminality pro obyvatele městské části s názvem „Praha 7 bezpečně online“. Projekt je komunitně zaměřený, pracuje s odborníky, dětmi a veřejností současně.

 

Pro školy Prahy 7 jsou připraveny aktivity:

PRIMÁRNÍ PREVENCE ELEKTRONICKÉHO NÁSILÍ PRO DĚTI
LETNÍ SEMINÁŘE BEZPEČNÉHO INTERNETU PRO CELÉ PEDAGOGICKÉ KOLEKTIVY
SEMINÁŘ PRO ODBORNÍKY PRACUJÍCÍMI S DĚTMI
SEMINÁŘ PRO RODIČE, ZAMĚŘENÝ NA RIZIKA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 

Stáhněte si přehled termínů letní školy a seminářů primární prevence, které proběhnou v rámci realizace projektu Praha 7 bezpečně online zde.

 


Realizace a spolupráce

Termín realizace projektu:

červen – prosinec 2014. 

Koordinace projektu Praha 7:

Bc. Jaroslav Fiala, tel. 220 144 240, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Realizace projektu:

Koordinace: Mgr. Jana Brandejsová, tel. 702 013 228, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Primární prevence: Mgr. Tereza Zadražilová, tel. 702 013 226, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Přečtěte si také článek o zábavné akci pro děti, kterou organizovala městská část Prahy 7 v parku Stromovka na začátku června. Zúčastnilo se i Národní centrum bezpečnějšího internetu, jehož zástupci na svém stánku informovali děti o nástrahách jejich oblíbeného světa online a rozdali mnoho informačních a osvětových materiálů. Článek včetně fotogalerie najdete zde. Díky za tuto příležitost, akce podobného typu nám velmi pomáhají přímo oslovit naší nejdůležitější cílovou skupinu dětí a mládeže při neformální příležitosti a zábavnou formou si s dětmi popovídat o všem, co je v souvislosti s internetem, facebookem a dalšími online nástroji z hlediska bezpečnosti zajímá.

 

O projektu Praha 7 bezpečně online a jeho aktivitách také informuje městská část Prahy 7 na svých webových stránkách zde.

 Přečtěte si úvodní článek o projektu "Praha 7 chrání děti proti počítačové kriminalitě", který najdete na stránkách Městské části Praha 7 zde.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Prehled terminu pro skoly_Praha 7 bezpecne online.pdf)Prehled terminu pro skoly_Praha 7 bezpecne online.pdf[Přehled termínů letní školy a seminářů primární prevence v rámci programu Praha 7 bezpečně online.]408 kB

Primární prevence elektronického násilí pro děti

Pro všechny základní školy zřizované Městkou částí Praha 7 jsou k dispozici 4 semináře pro žáky 2. stupně. Každá škola má k dispozici 4 preventivní semináře/2 výukové hodiny. Semináře probíhají v prostorách škol. Semináře proběhnou v období říjen – listopad 2014.

Letos plánujeme zajistit preventivní seminář alespoň pro 1000 dětí Prahy 7!

 

Školy mohou vybírat z 5 témat:

LEKCE I: Co nám může hrozit na internetu

LEKCE II: Co je to, když se řekne kyberšikana

LEKCE III: Pravidla internetového provozu a jak se chránit

LEKCE IV: Facebook a jiné sítě

LEKCE V: Bezpečný mobil

Obsah jednotlivých lekcí pro děti:

LEKCE I: Co nám může hrozit na internetu (5. – 6. třídy)
Typologie a charakteristika rizikových jevů spojených s užíváním internetu a nových technologií: kyberšikana, kybernetické pronásledování, happy slapping, kybergrooming a zneužívání dětí prostřednictvím online technologií, nebezpečný a nezákonný obsah na internetu, krádež identity, nutkavé užívání internetu a závislosti a další. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE II: Co je to, když se řekne kyberšikana (5. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Co je to kyberšikana, dopady kyberšikany, právní souvislosti (projevy kyberšikany jako trestný čin nebo přestupek), jak kyberšikaně aktivně předcházet a jak se bránit. Práce s edukačními videi, zvýšení citlivosti dětí k prožívání oběti. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE III: Pravidla internetového provozu a jak se chránit (6. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Prevence rizikových jevů spojených s užíváním internetu a online komunikací. Bezpečná komunikace a ochrana soukromí na internetu, nastavení soukromí v jednotlivých aplikacích a techniky blokování komunikace. Senzibilizace dětí na problematiku ochrany vlastního soukromí na internetu. Desatero začínajícího surfaře – co by mělo každé dítě vědět. Možnosti pomoci v případě krizové situace související s online patologií, přehled odborných pracovišť. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE IV: Facebook a jiné sítě (5. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Pravidla bezpečného facebookového uživatele, nastavení bezpečného a soukromého profilu, možnosti pomoci v nesnázích. Přátelství na Facebooku, reklama a hry a jejich rizika. Komunikace s neznámými lidmi a její rizika.  Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE V: (Ne)Bezpečný mobil
Pravidla pro bezpečné užívání mobilních telefonů, zejména tzv. „chytrých“ s připojením na internet a online služby (instant messengery, sociální sítě, online hry, online bankovnictví atd.). Rizika lokačních služeb, služby sledování pohybu. Bezpečná hesla a připojování. Jaké užívání může být kvalifikováno jako trestný či jinak trestný čin. Možnosti pomoci při řešení bezpečnostních incidentů spojených s užíváním mobilních telefonů.

 

Organizační uspořádání seminářů pro žáky:

Každá škola má k dispozici 2 termíny, 4 semináře celkem.

Termín 1

Seminář 1: 8:00 – 9:40 hod.
Seminář 2: 10:00 – 11:40 hod.

Termín 2

Seminář 3: 8:00 – 9:40 hod.
Seminář 4: 10:00 – 11:40 hod.

Termíny (2 dopoledne) školy vybírají na doodle, odkaz na něj obdrží v pozvánce.
Vybraná témata a třídy zasílají elektronicky na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Termíny a místo konání:

Semináře proběhnou v období říjen – listopad 2014.
Budou realizovány v prostorách základních škol účastnících se projektu a Gymnázia Nad Štolou.

Letní semináře bezpečného internetu pro celé pedagogické sbory

V posledním srpnovém týdnu proběhla Letní škola bezpečného internetu pro pedagogické sbory všech základních škol na území městské části Praha 7 a pro pedagogy Gymnázia Nad Štolou. Semináře, zaměřené na ochranu žáků před elektronickým násilím a kriminalitou, byly určeny pro kompletní pedagogické kolektivy. Všichni učitelé Prahy 7 tak získali povědomí o tom, jaká rizika hrozí žákům při surfování na internetu a používání chytrých mobilních zařízení.

Učitelé obdrželi informace, jaké online služby děti nejvíce používají, jak jsou u nás právně zakotveny elektronické útoky a kriminalita, co je to kyberšikana, kybergrooming, sexting a další rizikové jevy, jak dětem pomoci těmto jevům předcházet a jak jim poskytnout první pomoc. Připravené vzdělávání je akreditováno MŠMT a učitelé získali certifikát o jeho absolvování.

V programu byly využity nejnovější poznatky a vzdělávací obsahy vytvořené na základě resortního úkolu MŠMT – tvorba programu „eSafety – Bezpečné virtuální prostředí“.

Místo konání:

Semináře proběhly v prostorách škol zřizovaných Městskou částí Praha 7.

Termín:

Přípravný srpnový týden 2014.

Časová dotace jednoho semináře:

4 výukové hodiny.

 

Více informací o průběhu a realizaci seminářů v rámci Letní školy bezpečného internetu najdete také na internetových stránkách městské části Praha 7 a zde.

Dvoudenní program pro odborníky

Seminář "(NE)BEZPEČNÝ MOBIL"

16. října 2014, 8:30 – 13:30 hodin

Novinky v internetových nebezpečích

13. listopadu 2014, 8:30 – 13:30 hodin

V roce 2014 proběhne pokračování specializovaného vzdělávacího programu pro odborníky pracující s dětmi a mládeží na území městské části Praha 7. Odborné semináře navazují na odborné kurzy v předchozím ročníku projektu („Program místní prevence kybernetické kriminality a dalších rizikových jevů”).  Otevřené jsou ale i všem dalším zájemcům, kteří pracují s dětmi a mládeží na Praze 7. Program je pro účastníky zdarma díky podpoře hlavního města Prahy z dotačního programu prevence kriminality na rok 2014.

Program místní prevence kybernetické kriminality 2014 – registrace účastníků:

Místo konání:

Úřad MČ Praha 7, Nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7 , místnost č. 225, 2.patro.

Časová dotace semináře:

6 výukových hodin.

 Registrovat se do seminářů můžete ZDE:   

 

Obsah semináře (Ne)bezpečný mobil a školy:

– zabezpečení mobilních telefonů a děti,
– jaké informace shromažďuje a vysílá chytrý mobilní telefon,
– mobilní telefon a geolokace,
– mobilní telefon a ochrana osobních dat a informací,
– mobilní telefon a elektronické bankovnictví,
– sdílení kontaktů,
– mobilní telefon jako záznamové zařízení (foto, video),
– mobilní telefon a sociální sítě,
– mobilní telefon a instant messengers,
– mobilní telefon a bluetooth,
– mobilní telefon a závislosti,
– mobilní telefon a online nakupování,
– mobilní telefon a veřejné wifi,
– jak může pomoci mobilní operátor.

Budeme se těšit na další setkání s absolventy loňského výcviku i další zájemce o vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti a prevence z Prahy 7.

Seminář "Facebook a jiné sítě pro rodiče"

21. října 2014, 18:00 – 20:00 hodin

V roce 2014 proběhne podvečerní seminář zaměřený na prevenci rizik spojených s užíváním sociálních sítí s názvem „Facebook a jiné sítě pro rodiče“.  Seminář je určen především rodičům, ale i dalším zájemcům a přátelům bezpečného internetu.

Zkušení odborníci provedou rodiče pozitivními i stinnými stránkami sociálních sítí populárních mezi nejmladšími uživateli. Poradí, jak zvýšit bezpečí dětí na sociálních sítích a jak jim pomoci v případě nesnází.

Místo konání semináře: ZŠ Korunovační, Korunovační 164/8, 170 00 Praha 7-Bubeneč

Srdečně zveme všechny rodiče Prahy 7!
 
 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc leden 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!