Bezpečné a etické užívání online technologií v raném věku

Vzdělávací program pro pedagogické pracovníky mateřských škol

 

Národní centrum bezpečnějšího internetu nabízí pedagogům mateřských škol specializovaný seminář zaměřený na ochranu nejmladších uživatelů internetu a moderních ICT zařízení.

Nejnovější výzkumy ukazují, že dnešní děti pracují s mobily, tablety i počítačem takřka od plenek. Dokazují například, že téměř 48 % dětí na Facebooku je mladších třinácti let, 4 ze 100 dětských uživatelů Facebooku jsou dokonce mladší šesti let. Dětem předškolního věku hrozí jiné typy rizik, než těm starším. Jedná se například o potenciální traumatizaci nevhodným a věku neodpovídajícím online obsahem, či o riziko vzniku digitální závislosti.

 

 

Obsah vzdělávacího programu „Bezpečné a etické užívání online technologií v raném věku“:

– Nejmladší uživatelé internetu a technologií a aktuální trendy.
– Úvod do kybernetické kriminality páchané na dětech, základní pojmy, jevy a trestně právní souvislosti.
– Hrozby spojené s užíváním internetu a technologií pro nejmladší uživatele, zejména konfrontace s online traumatizujícím a věku nepřiměřeným obsahem, návykové užívání internetu a online her, nevhodná a cílená reklama.
– Ochrana nejmladších uživatelů internetu a první pomoc při konfrontaci s vybranými rizikovými jevy.
– Možnosti preventivní práce v rámci předškolní výchovy.

Časová dotace semináře je 6 výukových hodin (4,5 hodiny).
Účastníci obdrží certifikát o absolvování programu.

Lektorka programu:
Mgr. Martina Viewegová, lektorka Národního centra bezpečnějšího internetu. Vystudovala jednooborovou psychologii na FF UK a základy všeobecné humanitní vzdělanosti na FHS UK. Provozuje psychoterapeutickou praxi se zaměřením na bodyterapii, působí jako taneční pedagog a lektor kurzů zaměřených zejména na psychosociální dovednosti. V rámci školení NCBI se orientuje zejména na primární prevenci pro děti, v odborných kurzech na psychologické pozadí problematiky, prevenci a možnosti řešení konkrétních situací z pohledu psychologie a pomáhajících profesí.

Kontakt:
Národní centrum bezpečnějšího internetu
Mgr. Jana Brandejsová, manažer vzdělávacích projektů, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 702 013 228.

Jedinečný kurz pro sociální pracovníky: "Sociální práce s mládeží ohroženou elektronickým násilím a kyberkriminalitou"

Jedinečný kurz pro sociální pracovníky. Přihlašte se! Národní centrum bezpečnějšího internetu zahajuje vzdělávací program „Sociální práce s mládeží ohroženou elektronickým násilím a kyberkriminalitou“. Program je určen pro sociální pracovníky a další pomáhající profesionály, kteří pracují s dětmi, mládeží a rodinami.

Program je realizován v rámci mezinárodního projektu „SocialWeb – SocialWork“, kterého se účastní odborná pracoviště z pěti evropských zemí (Německo, Polsko, Litva, Česká republika a Španělsko). V České republice projekt realizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Program je financován Evropskou komisí a pro účastníky je zdarma.

V rámci projektu proběhlo od dubna do června 2013 celkem devět celodenních seminářů pro sociální pracovníky. Semináře absolvovalo zatím téměř 170 odborníků z celé České republiky. V září probehně ještě náhradní termín pro pracovníky Informačních center mládeže, původní musel být zrušen kvůli povodním. V tuto chvíli nejsou otevřeny žádné další termíny.

Více o vzdělávacím programu se můžete dozvědět zde.

Více o mezinárodním projektu "SocialWeb – SocialWork" najdete zde.

 

Jak žijí Clikkerovi ve světě online, komunikací a vzdálené budoucnosti?

Pro odlehčení už tak dost závažných témat online bezpečnosti přinášíme videa ze série The Clikkers. Vtipně zpracované spoty na bázi komixu postihují různé problematiky online a komunikace. Vybrali jsme jsme pro vás díl, který přibližuje život na naší planetě v roce 2050. Příjemnou zábavu...

 

Základy práce s PC – online kurz pro začínající i pokročilé uživatele

Pokud máte zájem zlepšit si své znalosti v oblasti práce s počítačem, nabízíme Vám ke stažení online výukový nástroj Intel PC Basics. Výukový program umožňuje uživatelům zvýšit svou informační gramotnost a získat dovednosti 21. století jak v oblasti technologické tak mediální gramotnosti. Program uživateli PC vysvětluje prostřednictvím intuitivního menu a vizuálních ukázek jak zapnout počítač, uložit soubor, využít funkce pracovní plochy, poslat mail či pracovat s kancelářskými programy. Zároveň uživateli PC poskytuje základní rady jak se bezpečně pohybovat ve virtuálním světě a nenechat se nachytat riziky v sociálních sítích.

Číst dál: Základy práce s PC – online kurz pro začínající i pokročilé uživatele

NETstory – videopříběhy o nebezpečích internetového světa

Národní centrum bezpečnějšího internetu připravilo výukové DVD „NETstory: příběhy ze světa internetu“. DVD bylo vytvořeno v rámci projektu "ŠKOLA BEZPEČNĚ ONLINE" a obsahuje pět hraných příběhů, které poukazují na nejpalčivější problémy a rizika, která se objevují ve světě online. Jednotlivé příběhy jsou doplněny komentáři odborníků, kteří se snaží škodlivé aspekty popsat, poradit, jakým způsobem se lze v problematických situacích zachovat a jak vzniklé situace řešit.

Číst dál: NETstory – videopříběhy o nebezpečích internetového světa

Vzdělávání

Nabízíme mnoho zajímavých materiálů, které jsou volně k dispozici ke stažení. Jednotlivé zdroje jsou pro lepší orientaci uložené v několika kategoriích podle typu jejich obsahu.

Volně ke stažení nabízíme metodiky, popisující jednotlivé problematiky bezpečné práce s internetem. Metodiky jsou primárně určeny pedagogům, ale samozřejmě i všem ostatním zájemcům o témata boje proti škodlivému obsahu na internetu (např. rodičům anebo začínajícím uživatelům internetu z řad dětí a mládeže). V případě Vašeho zájmu si můžete všechny materiály stáhnout zde.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc leden 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is a Joomla Security extension!